Na našej planéte aktuálne žije viac ako 7 miliárd ľudí. Každý z nás je unikátny, no máme jednu zásadnú vec spoločnú. A tou je naše telo. Áno nie každé vyzerá rovnako. Niekto je vyšší, nižší, svetlý, tmavý, ALE každý z nás to telo má. A to telo funguje v zásade úplne rovnako. 95% ľudí a na svoje telo pozzerá ako na samorezjmosť. Ja naše telo vnímam ako nádherný, krásny zázrak, ktorý vykonáva neuveriteľné množstvo aktivít. Poďme sa poporiadku pozrieť na zopár z nich.

Naše ľudské telo denne prečerpá 2000 litrov krvi. To je neskutočné množstvo však. Telo je bezpochybne nonstop  prevázdke. Šokujúce? A to je ešte len začiatok. Priemerný člove vyprodukuje za svoj život 14 000 litrov potu. Štatistiky hovoria, že ľudské telo sa v zásade úplne mení každých 7 rokov. Je to spôsobené vytváraním a odumieraním buniek. Ďalšie zaujímavé čislo je, že naše telo vyprodukuje za svoj život toľko kostnej tkáne, že to vystačí na ďalších 11 tiel. Takže, v skutčnosti žije naše telo 12x? Ale nie, takto sa na to pozerať nemôžeme. To by bolo sĺz radosti však, mimochodom tých vyplačeme za rok 67 litrov. Ešte stále uvažujete, či začnete dodržiavať pitný režim?

Koľko buniek obsahuje naše telo? No je ich asi 100 biliónov buniek a každú minútu vytvorí telo 300 miliónov nových. A všetky tieto vznikli z viete koľkých buniek? No z jednej bunky. To je zázrak čo? Je to ako veľký tresk, naše telo je ako náš individuálny vesmír. Spojenie chromozómov ženy a muža – presne 23 z každej strany. Stačí na vytvorenie takého to zázraku. A je úplne jedno na koho sa podobáte. Každý z nás je absolútne unikátny. Ani dvojčatá nie sú úplne identické, aj keď si budú vzhľadovo veľmi podobné. Všetko to je spojené s ľudskou DNA. V každej našej bunke je asi 2 metre DNA informácií. Ak by sme vyskladali cestu z týchto informácií, tak by sme ju mohli natiahnuť k mesiacu a naspäť. A to celých 8 000 krát. Znova môžem povedať len jedno slovo ZÁZRAK.

Teraz trošku pikantností. Viete akú dlhú trasu musia prejsť spermie od vytvorenia až po vajíčko? Celých 7 metrov! A vraj na veľkosti stále nezáleži čo? Keď k tomu dodáme veľkosť spermie a prirovnáme to k veľkosti človeka je to pomer, akoby mal človek preplávať 260 kilometrov. To už je úplne iné číslo.  Viete v koľkých týždňoch je naše ľudské telo od počatia v takom stave, že už o ňom môžeme povedať, ako o polnohodnotnom tele? V 8 týždňoch. A v 14tich týždňoch začínajú fungovať obličky a to malé telíčko, tak ako prijíma živiny, tak rovnako ich aj „vypúšťa“ do plodovej vody. Našťastie sa táto plodová voda každé 3 hodiny kompletne mení. Žena počas tehotenstva vyprodukuje takmer 850 litrov plodovej tekutiny. Preto musia tehotné ženy veľmi veľa piť. Teda piť vodu. 🙂

Naše srdiečko zažína fungovať už od úplného počiatku. Za prvých 9 týždňov už má za sebou 11 miliónov úderov. Srdce je zázrak, ktoré nepretržite pumpuje krv v našom tele. A to celkovo do takmer 98 tisíc kilometrov. Celkovo máme v tele 40 miliárd ciev. To sú teda počty. Znova je to ZÁZRAK!!! Behom jedného roku srdce prečerpá hypoteticky 2 miliónov litrov krvi.

Každý deň sa na svete narodí 250 000 tisíc detí. To je cca 3 deti každú sekundu a naše srdce počas tehotenstva 49 miliónov krát. Po narodení má ľudské telo 300 kostí. O 100 via ako bude mať v dospelosti. Nie nikto nám kosti nevyoperuje. Jednoducho dokopy zrastú. Hneď po narodení začneme dýchať. A tých nádychov budeme mať počas celého života neuveriteľnéch 50 miliónov.

A teraz sa pozrime na pre nás zaujímavú časť. A tou je potrava. Malé dieťa vypije počas prých 14 dní mlieko v množstve 3x svojej telesnej váhy. Väčšina energie je využívana pre vývoj nášho mozgu. Viete čo je najdôležitejšie na jedle čo jeme? Myslíte si, že je to chuť? NIE. Z miliónov receptorov, ktoré naše telo využíva na identifikáciu obsahu svojich úst je len 10 000 chuťových pohárikov. A aj tie dokážu rozoznať len 5 základných chutí. Sladkú, kyslú, slanú, horkú a pikantnú. Takže všetky nie prichuťovania sú vlastne úplne zbytočné, pretože pre naše telo je omnoho dôležitejšie to čo je ako to či to „chutí“. Pri porovnaní s nosom je to taký rozdiel, že náš nos dokáže rozoznať 10 000 rôznych vôní. To je rozdiel oproti 5 chuťovým vnemom na jazyku však.

A týmto by som to celé ukončil. Povedali sme si niekoľko základných čísel. Naše telo je jednoducho ZÁZRAK. Je neuveriteľné čo dokáže, ako to dokáže a koľko toho dokáže. Buďme k svojmu telu priateľskí. Budme k svojmu telu takí, ako sú zaslúži. Pretože tento ZÁZRAK sa nám bude zázrakmi odvďačovať.