Kde vznikl vůbec první impuls na to, že napíšete knihu? Věděl jste hned, že bude věnovaná překážkovym běhům Spartan Race?

Nápad to bol úplne spontánny. Začalo to tým, že som na- písal blogový príspevok na jednej internetovej stránke o sa- motných pretekoch, ktoré som absolvoval v Prahe. Násled- ne som si k tomu sadol a začal som písať. Paradox je, že kniha je napísaná a kapitoly sú vyskladané presne podľa po- radia ako som ich písal. Robil som minimálne doplňovanie textu. Od čiže začiatok – napíšem o pretekoch a príprave na nich. Až postupne sa z toho stala taká moja osobná spoveď, ako to zhodnotil jedem môj priateľ po prečítaní knihy.

Neuvažujete o tom napsat druhou knihu, která by mohla mapovat Váš život?

Vidno, že čítate moje myšlienky. Prvá kniha bola čo sa týka môjho osobného života napísaná dosť povrchne. venoval som sa tam hlavne posledným dvom trom rokom môjho života. Mám v pláne a vlastne už aj v štádiu písania druhú knihu, ktorá sa bude volať My Spartan Race – Do hĺbky duše. Jej obsah bude prierezom môjho života od skorých ranných rokov až doteraz. Nakoľko sa venujem meditácii, podarilo sa mi dostať v určitých štádiách skutočne do maximálnej hĺbky mojej duše.

Vzpomeňte na Váš první závod…

Čo sa týka Spartan Race, tak ten bol v Prahe. 23.4. Štart bol hneď ráno a ja som mal za sebou brnenský polmaratón z pred týždňa, kde som psychicky takmer zlyhal, takže som bol poučený a psychicky pripravený. S kondíciou to bolo tiež v poriadku. Horšie to bolo na silových prekážkach, kde som cítil značný deficit. Vďaka tomu ma to donútilo začať pravi- delne cvičiť nielen indoor vo tness centre ale aj outdooro- vé cviky. Časovo som na tom nebol najhoršie po dobehnu- tí do cieľa, ale odskákaných 180 angličákov bolo skutočne dosť. Doteraz je to môj “antirekod”.

Mohl byste nám přiblížit, v čem se závody Spartan Race liší od ostatních závodů?

Spartan Race je jeden z novodobých fenoménov v oblas- ti prekážkových behov tzv OCR (Obstacle Course Racing), ktoré preveria závodníka po komplexnej stránke. Či už z fy- zickej kondičnej stránky, fyzickej silovej stránky a taktiež aj z psychickej stránky. Pred štartom týchto pretekov pretekári nikdy nevedia dĺžku trate, jej pro l a ani prekážky aké ich čakajú. Preteky sú rozdelené do 3 kategórií – Sprint, Super a Beast. V tomto roku plánujem osobne nastúpiť aj na pretek Ultra Beast. Sprint (červená farba) je pretek kde sa absolvu- je minimálne 5km a minimálne 20 prekážok. Super (modrá farba) minimálne 13 km a 25 prekážok a Beast (zelená farba) minimálne 20km a 30 prekážok. Pretek Ultra Beast (čierna -aké príznačné) si na pretekárov prichystá 42km (maratón) a 60 prekážok. Počas svojich štartov som absolvoval Sprint, Super a Beast, Ultra Beast bude moja premiéra pre rok 2017. V prípade ak pretekár dokončí v jednom roku všetky tri typy pretekov, dostane sa do Trifecta Klubu, čo je elitný klub závodníkov. Ročne ju získa niečo okolo 2000 preteká- rov z centrálnej európy (CZ, SK, PL, HU). Pri počte obyvateľov si dovolím povedať, že je to skutočne elitný klub. Navyše sú preteky rozdelené na Elitnú sériu, kde štartujú nazvyme to profesionálni športovci a open sériu, kde štartujeme my “ostatní” závodníci, ktorí v prvom rade stoja na štarte pre posúvanie svojich vlastných limitov.

Co pro Vás během celé té doby přípravy, a pak i samotného závodu bylo nejtěžší?

Veľmi dôležitá je disciplína. Začať a vytrvať, ale to nie je len v pretekoch, ale aj v osobnom či pracovnom živote. Stanoviť si jasný plán, jasný cieľ a dodržať ho. Či už čo sa týka trénin- gov, jedálníčka, regenerácie a podobne. Čo sa týka samot- ných pretekov, pre mňa si dovolím povedať bola najťažšia časť počas Beast v Liberci 1.10. 2017 keď som po 20 kilome- troch musel absolovať výstup so 40kg vrecom piesku do zjazdovky strmej 45 stupňov. V tej chvíli som si spomenul na slová zakladateľa pretekov Jea de Senu, ktorý vraví. Prvú polovicu pretekov beží tvoje telo, druhú polovicu pretekov, beží tvoja hlava. A druhý citát “Pochopíš až v cieli” je tak- tiež priznačný, pretože človek to sktočne v cieli pochopí. A čo konkrétne? No to je každého osobný pocit, pre mňa to znamená, že som schopný všetkého do čoho sa pustím. Som schopný dosiahnuť stanovený cieľ ak si budem za nim kráčať krok za krokom.

Komu byste závod Spartan Race doporučil a co pro Vás tento projekt znamená?

Možno to bude znieť tak príliš strojene, ale Spartan Race nie je len pretek. Je to životný štýl. Mňa to pohltilo maxiláne a vnímam to tak, že som reprezentat týchto pretekov smerom k širokej verejnosti a tak sa snažím vystupovať. Cieľavedo- mo, poctivo, hrdo, odhodlane, motivujúco, plný morálnych zásad, gentleman… A komu preteky odporúčam? Každému, kto má chuť posunúť svoje osobné limity a zasúťažiť si sám so sebou. Na pretekoch som stretol už aj chalana, ktorý má postihnuté dolné končatiny, ďalšieho, ktorý má amputovanú nohu. Ľudí, ktorí vážia 50kg a rovnako aj tých čo vážia 150kg. Vždy sa na pretekoch nájde niekto kto Vám podá pomocnú ruku a to je úžasné.

Cítil jste se někdy tak unavený nebo vyčerpaný, že jste vynechal trénink?

Doslova vyčerpane nie, nakoľko sa snažím nastaviť si tréning tak aby bola jeho súčasťou aj regenerácia. Skôr by som po- vedal, že som vynechal tréning po závode. Hlavne po prvom závode Super. Nasledujúci deň bola moja chôdza porovna- teľná s chôdzou trojročného dieťaťa.

Myslíte si, že je pouhou myšlenkou lze dosáhnout vítězství?

Pokud člověk nemá dostatečné fyzické předpoklady, ale má pozitivní přístup a neustále si opakuje „já to dokážu”. De nícia slova víťazstvo je veľmi zaujímavá. Dovolím si po- vedať, že každý človek je shopný ani nie zvíťaziť sám nad sebou, ale posunúť svoje limity stále ďalej a ďalej. Verím v silu príťažlivosti (ak ste videli lm Tajomstvo), ale taktiež verím že pre získanie toho po čom človek túži musí vznik- núť určitá akcia. Čiže na jednej strane postaviť sa na štart bez tréningu (akcie), môže hraničiť s rizikom poškodenia si zdravia. Takže áno veriť, že to dokážem, ale ísť do akcie – v športe je to príprava, v lotérií je to podanieSazky, v prá- ci je to plnenie svojich úloh a cieľov, v osobnom živote je to prejavovanie lásky partnerovi. Bez akcie nepríde reakcia “vesmíru”.

Se zdravým životním stylem jde kromě sportu ruku v ruce i vyvážená strava. Změnil jste jídelníček ze dne na den, nebo jste se k tomu dopracoval postupně?

Ja som v niektorých veciach celkom radikálny človek, kto- rý rád experimentuje sám na sebe. V prvom rade som sa jeden deň rozhodol, že nebudem jesť mäso a nejedol som ho 9 mesiacov, po určitom období som sa dopracoval k ďalším informáciám a prestal som jesť potraviny, ktoré ob- sahovali ravinovaný cukor. Opäť z minúty na minútu. Postupom času a postupom študovania získavania infor- mácií sa mi poradilo nastaviť si taký jedálniček aký moje telo potrebuje. Viem presne čo moje telo môže prijať a ako na stravu reaguje. Samozrejme moje vzdelávanie neustále pokračuje a aktuálne navštevujem seminár “Osobný Fit- ness Tréner”, na ktorom sa snažím svoje laické vedomosti podložiť tými odbornými, aby som ich následne aplikoval na sebe, svojej partnerke a taktiež okruhu priateľov, fanúšikov a potenciálnych klientov.

Téměř všechna jídla, jestli ne všechna, si vaříte doma sám, dokonce z vaření nátáčíte recepty na Váš YouTube kanál. Den nás všech má pouze 24hodin, jak se Vám daří koordinovat čas, když někteří z nás dokáží tvrdit, že ne- mají čas ani na to, aby si dali svačinu?

Všetko je to vždy o prioritách. Je pravda, že som takiež len človek a nie vždy sa mi podarilo jesť len domácu stravu, ale moje aktivity pracovné a súkromné sa dostali do takého štádia, že som opustil denné chodenie do práce a začal som sa naplno venovať tomu, čo ma baví a čo som vlastne čiastočne už popísal v otázkach vyššie. Takže áno deň má 24 hodín, počas mojej dlhoročnej praxe v oblasti riadenia ľudí som sa naučil stanoviť si priority a postupnosť plnenia rôznych úloh.

Do jaké míry ovlivňuje jídlo náš život? Máte někdy chuť na něco opravdu nezdravého?

Samozrejme, že nie som dokonalý človek a aj ja niekedy zhreším napr. pukance v kine alebo “nachos”, sem tam nej- aké tie chipsy, ale znova je to o takej zlatej strednej ceste. Ak to je skutočne výnimočne, koláč v kaviarni 1x do mesiaca a môjmu telu dám signál, že “toto si môžem dať, pretože chcem a urobí mi to radosť”, tak moje telo si z toho vezme to čo potrebuje a zvyšok proste pustí preč. Poznám

Myslim, že jediný rozdíl mezi dobrým a špatným dnem je náš vztah k nim, vidíme to stejně?

úplne sa s tým stotožňujem. Ak sa ráno zobudím s úsme- vom na tvári, tak verím že celý deň bude taký nech ma počas neho postretne čokoľvek. Ja som sa naučil aplikovať do môjho života jednu dôležitú vetu. “Všetko je tak ako je a nijak inak”. To znamená, že čo sa mi stalo sa mi stať malo a malo sa mi stať práve v tej danej chvíli. Keďže mám na veci taký pohľad tak všetko čo sa mi deje s pokorou prijmem a snažím sa v tom vidieť to čo potrebujem aby som sa niečo naučil, niečo použil, prípadne čo to pre mňa má byť za sig- nál do života.

Někdo by o Vás mohl říct, že máte pozitivní přístup k ži- votu. Já bych to tak nenazvala, řekla bych, že to, jak žije- te je určitý životní styl a jste to Vy. Určitě tím motivujete spousty lidí, co je pro Vás ale ta největší nebo nejhezčí zpětná vazba?

Som rád, že to vravíte, ani ja nerád používam slovo “pozitív- ny” pretože je to presne tak. Je to štýl je to postoj. Neroz- lišujem medzi pozitívnym a negatívnym, proste veci sú ako sú a je nás ako ich vnímame. Čo sa týka spätnej väzby od fanúšikov tak tá je skvelá. Veľa ľudí nám do mailov píše ich príbehy, veci, ktoré možno nehovoria svojim rodinám alebo partnerom. Niekedy chcú poradiť, niekedy to je len o vyroz- právaní sa, vždy sa snažíme každému odpovedať.

Se svojí manželkou máte krásný vztah. Říkáte, že být gentlemanem je jednoduché, mám obavy, že v dnešní době je to spíše vzácnost. Co byste poradil všem mužům, aby jejich ženy byly šťastné a spokojené?

Existuje jeden skvelý film v ktorom hrá Mel Gibson a to je Po čom ženy túžia. Dovolím si povedať, že by si to mali po- vinne pozrieť všetci chlapi a zamyslieť sa nad myšlienkou tohto filmu. Kto to pochopí tak to je skvelé. Kto nie, tak nie je pripravený to pochopiť. Plus jeden krásny seriál Sex v Meste, kde sa môžeme stretnúť so štyrmi typmi žien podľa obsadenia CArrie – večný snílek hľadajúci lásku, Miranda – posadnutá kariériou a pracovným nasadením, Šarlota – túžiaca po milujúcej rodine a Samantha, ktorá je posadnutá fyzickým zbližovaním sa s chlapmi. Ja si myslím, že v každej žene je kúsok Carrie, Mirandy, Šarloty a Samathy a keď to my chlapi pochopíme, tak byť gentlemanom bude skutočne jednoduché. Samozrejme aj ženy musia byť pripravené na to, že muži skutočne dokážu byť gentlemanmi.

Kdybyste měl život (ať už jenom váš, nebo obecně) shr- nout do jedné věty, jak by zněla…

Život je krásny a žijme ho tak aby sme si mohli povedať, že sme si život užili a nielen prežili. A ešte jedna na záver mož- no trošku morbídna. Žijme tak aby čas medzi našou smr- ťou a pohrebom bol maximalne 3 dni. (Veľa ľudí “zomiera” v 20tke, ale dožije sa aj 80 rokov).