Začali sme článkom – „Zravé Stravovanie“ a čo to vlastne je. Keďže už počas predchádzajúceho článku som sa veľmi rozpísal a nechcel som, aby podstatné informácie zanikli vo veľkosti článku povedal som si, že ho rozdelím na niekoľko častí. V tejto chvíli Vám sám neviem povedať, koľko častí to bude, ale začať chcem tým, aby smes a všetci spolu zamysleli, koľkokrát denne by sme mali jesť.

Nečakajte odomňa odpoveď, že „Toto je ten správny model frekvencie stravovania“. Nie, toto sa tu veru nedočítate. Nie žeby som to nevdel, ale pre každého z nás opäť to zdôrazním platí jeho vlastné pravidlo. Každý z nás je jedinečný, každý z nás má unikátne otlačky prstov na rukách, nenájdete dvoch ľudí, čo by boli úplne identickí a rovnako je to aj v stravovaní. To čo funguje mne a to čo vyhovuje mne, môže vyhovovať 50tim ľuďom, ale ďalším 10 000 ľuďom to vyhovovať nebude. Popíšem Vám môj systém stravovania. Kedysi a teraz.

Kedysi som žil v tom, že raňajky sú základom, bez raňajok ani ránu. Obed to muselo byť vždy buď o 12:00, alebo v horšom prípade žiadny podľa toho či som mal office deň, alebo som sedel v aute po celom československu. Bagety na beznínkach sú predsa tak výživné. A to nevravím o McDrive, aký skvelý nápad ani z auta som nemusel vystúpiť. 🙂 Večer som vôbec nesledoval čas kedy sa stravujem a už vôbec nie množstvo stravy čo si dávam. Pravidlo, čím viac tým lepšie platilo, pretože som musel dobehnúť zameškané z celého dňa predsa.

Proste CELÉ ZLE. A do toho na benzínkach nejaká ta horalka…

Potom prišla radikálna zmena a ja som sa začal Vážne zaoberať tým čo jem, kedy to jem, koľko a hlavne kedy to jem. Poďme si tieto tri základné pravidlá rozobrať.

1. Čo jem

Určite sledujete môj YOUTUBE takže máte prehľad o tom, čo jem. Možno to bude znieť zvláštne, ale neobmedzujem sa žiadnymi diétami ani žiadnymi diétami. Proste to na čo mám chuť, to si navarím. Potraviny som popísal v TOMTO blogu, hlavne na čo si konkrétne dávam pozor.

2. Koľko toho jem

A tu sa dostávame už k zaujímavej veci. Poznáte pravidlo NEEXISTUJE NEZDRAVÁ STRAVA, EXISTUJE NEZDRAVÉ MNOŽSTVO? Tak presne týmto sa riadim, pretože a teraz to preženiem, môžete mať človeka, ktorý bude celý deň jesť iba banány s domnelou myšlienkou, že „banány sú zdravé“, ale keď ich v prvom rade zje namiesto štyroch  – pätnásť, tak verte tomu že to veľmi zdravé nieje. Toto je jeden zo základných omylov a chýb, ktoré robia ľudia, na začiatku svojej zmeny stravovania. Slanina preč, vymením ju za šalát a už sa nepozerám na to čo moje telo potrebuje.

Druhý radikálny názor. Ak si nastavím jedálny lístok s tým, že mám denne prijať napr. 250g sacharidov, 70g tukov a 150g bielkovín, tak defacto by som to mohol do tela dostať jedným jedlom, kde bude presne toľko makroživín a mohla by to byť napr NUTELLA, ALE už by som nemohol v ten deň zjesť nič iné. Verte tomu, že by ste si na to zvykli. Prvý mesiac by bol o pocite hladu, pretože síce telo dostalo to čo potrebovalo, ale žalúdok Vám bude „škvŕkať“. Potom by ste si na to zvykli. Tak isto je to aj s chuťami. Prečo solíme, používame rôzne koreniny, no lebo nám to inak „nechutí“. Telu je jedno či to chutí. On potrebuje presne 250g sacharidov, 70g tukov a 150g bielkovín 🙂 Aké jednoduché však.

3. Kedy jem

Toto bude asi zaujímať veľa ľudí. Takže tu je môj aktuálny denný režim zameraný na zvýšenie výkonnosti a naberanie svalovej hmoty.

Ráno: Sacharidový nápoj v kombinácii s Kreatínom a energetickým práškom (nakopávačom)

po cvičení do 12:00

jedno jedlo zložené hlavne z bielkovín, rýchlych sacharidov a tukov v správnom pomere, ktorý mám vypočítaný

plus si dávam ešte proteínový nápoj a BCAA (budovanie svalov a ich ochrana)

od 12:00 do 15:00 žiadne jedlo

od 15:00 do 17:00 tzv obedo-večera zložená z hlavného jedla, výnimočne polievka

posledné jedno, ktoré je najskôr 2,5 po hlavnom jedle – potom to je už nejaká chuťovka, syr so žitným chlebom, alebo nejaké volské oko a podobne.

 

Táto kombinácia mi aktuálne vyhovuje a funguje. Samozrejme do tela dostávam aj rôzne minerály a vitamíny, ktoré potrebuje moje telo pred, počas a po športovom výkone. Magneziu, vitamín C, vápnik, železo, selén. Veľmi dôležitá je aj vláknina (ideálne 20g denne), skvelá na „vyprázdňovanie“.

Nechcem tento článok ukončiť vyprázdňovaním, takže Vás len zyzvem, aby ste v komentároch písali Vaše systémy a Vaše postrehy. Viac o suplementoch nájdete v TOMTO videu na Youtube.

Ak máte rôzne otázky, alebo máte záujem o vypracovanie jedálneho líska a tréningového plánu na mieru, tak píšte na info@myspartanrace.sk