Už dlhšie som sa pohrával s myšlienkou, že začnem podrobne študovať metódu NLP. Čo to vlastne je? NLP je skratka pre neurolingvistické programovanie. Neuro je 5 ľudských zmyslov, ktoré máme – Zrak, Sluch, Čuch, Hmat a Chuť. Slovo Lingvistické je jasné – je to reč a programovanie si tiež nemusíme bližie vysvetľovať.

Nechcem, aby tento článok bol len suché vysvetlenie, ale ako ma poznáte rád všetky testy, skúšky a neviem čo ešte prenášam do praxe. A ideálne to testujem sám na sebe. Že sa tie slová v mojich blogoch opakujú? No opakujú pretože aj moje aktivity sa opakujú. Čiže urobil som zásadnú vec a to, že som si na internete našiel nejaké publikácie vo forme mp3 – len preto, lebo som si ich chcel vziať do iPodu keď pôjdem ráno behať. Áno viem, xkrát som hovoril, že nepoužívam pri behaní hudbu, ale niekedy je dobré robiť veci, ktoré nemáme zaužívané sa sú pre nás vlastne vystúpenie z komfortnej zóny.

Takže ráno som si urobil playlist, synchronizoval som si ho s iPod a poď ho behať. Momentálne sme na východnom Slovensku, takže behávam v blízkosti US Steel, možno aj preto som si vzal hovorené slovo, keďže jediný zvuk, okrem okoloidúcich kamiónov, pochádza z tohto úžasného závodu. Myslím to vážne, že je úžasný lebo sa tam dejú neuveriteľné výrobné procesy. Nebudem hodnotiť dopady na životné prostredie, ale to čo sa tam odohráva je proste impozantné. Ale vrátim sa naspäť. Tých mp3 bolo viac, a keďže iPod Shuffle ich dáva náhodne bez možnosti výberu pomocou displeja, tak sa mi pustili také teoretické „kecy“, na základe ktorých som pochopil, že ja vlastne už NLP vo svojom živote používam, len to tak nevolám.

Klasika, ako s veľa vecami. Dávam tomu vlastné slová a vlastné názvy. Vedel som ale, že medzi súbormi, ktoré som si nahral bol aj jeden s ničnehovoriacim názvom NLP.mp3. Tak sa mi podarilo preklikať až k nemu. A tu začína tá zaujímavejšia pasáž. Bola to vlastne meditačná 30 minútová nahrávka. Počujete dobre, ja som si zapol meditačnú nahrávku počas behu. Počas aktivity, počas výkonu. Viete, že rád provokujem sám seba a svoje podvedomie, aby som ho učil plne sa sústrediť za akýchkoľvek okolností. Takže som pokračoval v počúvaní. Verím tomu, že mi to uveríte, ale to čo bolo v nahrávke som v rámci možností aplikoval. V tej chvíli som sa sústredil čisto na svoj dych, kroky išli samé jeden za druhým. Prestal som vnímať okolie (našťastie som behal mimo ciest v prírode). Keď celá 30 minútovka skončila, začal som si uvedomovať, že som bežal presne po vytýčenej strase kadiaľ som chcel behať. Bežal som rýchlejšie ako deň predtým, aj keď som na začiatku behu cítil tažké nohy z predchádzajúceho dňa a čo bolo ešte zaujímavejšie, že môj tep bol o 10 úderov pomalší ako deň predtým. Bol presne 149 úderov za minútu. Deň predtým pri pomalšom behu ich bolo 159. Poviete si „no a čo“, ale kto sleduje svoje údery srdiečka počas výkonu vie, že je to zaujímavý rozdiel.

Ale aby som to nejako ukončil. Určite budem v štúdiu NLP pokračovať. Na internete som našiel desiatky certifikovaných profesionálov, ktorí sú ochotní odovzdať mi svoje skúsenosti, ja som si ale povedal, že si pôjdem vlastnou cestou a uvidím kam ma až zavedie. Chcem to testovať a študovať sám na sebe, bez toho aby som bol „nutený“ prijímať informácie od vonkajších vnemov. Poklop mám otvorený a začínam z neho vyliezať na denné svetlo.