Upozornenie. Ak nemáš otvorenú myseľ, tak prosím túto časť nečitaj.

Už som s tým „laškoval“, postupne som zo svojho jedálnička vyradzoval živočíšne potraviny, ale ešte stále som sa nevedel zbaviť výrobkov z mlieka – syr, tvaroh, jogurty, smotana a podobne. Mlieko nie, to nepijem už veľmi dlho. Nie, nemám žiadnu intoleranciu na laktózu, proste som sa takto rozhodol. Vymenil som ho za rastlinné alternatívy, ktoré sú rovnako bohaté na nutričné hodnoty a sú omnoho šetrnejšie k nášmu telu a k životnému prostrediu.

Táto časť nie je a ani nebude o žiadnych vedeckých výskumoch o tom čo zistili vedci. Je o mojom rozhodnutí, prečo som si povedal, že už nebudem súčasťou potravinárskeho matrixu, ktorý nás masíruje. Veľmi dobre viete, že som typ človeka, ktorý stále hľadá nové infomácie a zistuje veci týkajúce sa môjho tela. Je mi úplne jasné, že aktuálny stav spoločnosti, produkcia živočíšnych výrobkov stojí a padá na brutálnom týraní zvierat. Silné slová? Ako inak nazvať zabíjanie prípadne väznenie živých tvorov? Sám som kedysi tvrdil, že nejem mäso. Spomínate? NEJEM MÄSO ALE RYBY ÁNO. To som bol ale pokrytec. Neviem, čo som si vtedy myslel. Ryby sú nemé zvieratká, tak ich zabíjanie nebolí? Alebo to necítia? Hovno. Cítia bolesť rovnako ako my, len nemajú hlasivky, aby to dali najavo. Až sa mi chce plakať zo seba, čo som to robil a ako pokrytecky som sa správal.

Ak niekto začne tvrdiť, že sú zvieratá humánne zabíjané, tak aj tým som sa ja kedysi oháňal. Až do momentu keď som sa zamyslel nad tým, čo to je humánne zabíjanie? Akože ozaj? To je ako keď prezident krajiny informuje svojich občanov, že „humánne sme bombardovali“ nejakú krajinu. Ľudia to pochopia, lebo sa sto stalo 8 000km ďaleko od nich. Uričte by sme to vnímali inak, ak by sa to stalo vedľa nás. Róbert raz a navždy si zapíš do svojej mysle. HUMÁNNE ZABÍJANIE NEEXISTUJE. Humánne je ži a nechaj žiť. Myslím, že to nemusím ďalej rozvádzať.

Teraz taká menšia dilema. Keď si svoju kravičku, alebo sliepočky chovám doma, tak to je predsa v pohode dať si ich produkty, veď predsa kravička MUSÍ byť podojená a sliepočky tie vajíčka aj tak znesú. Ok je to uhol pohľadu, no na druhej strane. Kedy má cicavec mlieko a kedy ho kravička produkuje? Keď má mláďatko, pre koho je určené. A kedy sliepočka znesie vajíčka? Keď chce priviesť na svet nový život. Človek nie je predátor, nebol na túto zem poslaný byť predátorom a „drancovať“ ju (aj keď to robíme, vrátane mňa – nie som svätý). Ja som sa proste rozhodol, že svojou činnosťou budem zasahovať do kolobehu života čo najmenej. Verím, že raz odparkujem auto, začnem chodiť len na bicykli, energiu vyrobím z obnoviteľných zdrojov atď, ale neodbočujem. Vrátim sa k svojmu rozhodnutiu. Čiže dilema padá, doma nechovám ani nepožívam výrobky doma vyprodukované, lebo je to to isté. Navyše pre zdravie človeka je živočíšna strava vrátane mlieka a vajec menej vhodná ako tá rastlinná. ÁNO AJ B12 NÁJDEME V RASTLINNEJ STRAVE! Len si ju stačí dobre vyvážiť.

Teraz si veľa z Vás povie – aha je tu ďalší fanatický vegán alebo neviem čo. Nie! V žiadnom prípade. Dokonca si ani nedovolím sám seba nazvať tým slovom. Proste som sa jednoducho rozhodol, že pokým budem kráčať po tejto zemi, tak sa vrátim ku koreňom ľudskej rasy a budem sa živiť tým, čo je pre mňa ako človeka prirozdené. Žiadne agitácie z mojej strany nečakajte. Maximálne Vám budem prinášať na svojich sociálnych sieťach recepty, aby som ukázal aký pestrý a rozmanitý môže jedálniček byť. Veď čo je krajšie ako ísť k svojim koreňom a správať sa tak ako je to pre človeka prirodzené? Predsa len si myslím, že človek je plodožravec. Čiže dokáže zjesť všetky plody, ktoré mu matička zem poskytuje. Nie je to len o jedení šalátu a trávy aj keď si to veľa ľudí myslí. Áno uvedomil som sa len nedávno, podvedome som to cítil už dlhšie. Našťastie v súčasnosti máme veľmi jednoduchý prístup k rôznym informáciám, tak som si povedal, že to v maximálnej miere využijem. Urobil som si dokonca aj prieskum na svojom instagrame a veľmi rád Vám poskytnem najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia rozhodli byť konzument rastlinnej potravy a prečo ostávajú pri živočíšnej. Urobte si na to vlastný názor:

RASTLINNÁ STRAVA:

 • je to pre mňa vhodnejšie
 • mám lepšie trávenie
 • je mi to prirodzené mäso mi nikdy nechutilo
 • mám laktózovú intoleranciu
 • je to etické voči zvieratám a ja nechcem byť súčasťou tohto kolotoča
 • je to lepšie pre našu matičku zem
 • je to lacnejšie (WOW, šok však)

ŽIVOČÍŠNA STRAVA:

 • je to prirodzené a zvieratá sú tu preto
 • chutí mi to
 • rodičia by ma zabili, keby jem niečo iné
 • od malička ma to učili
 • je to zdravé
 • byť vegan je drahé, nemôžem si to dovoliť (fakt je kilo zeleniny drahšie ako kilo mäsa?)
 • boh stvoril zvieratá, aby sa nám obetovali (a čo prikázanie „nezabiješ“? a text v Biblii, čo sa dialo na šiesty deň?)

 

Ďakujem Vám všetkým, čo ste prišli až sem. Vytvorte si vlastný názor a vlastný uhol pohľadu. Urobte svoje rozhodnutie. Sám som mal veľmi dlho klapky na očiach a som šťastný, že som ich dal dole.

AROO!!!