Veľa krát som dostal otázku, aký je môj názor na detox. Priznám sa, že nikdy som cielený detox organizmu neriešil. Pretože buď som na stravovanie úplne kašľal, alebo som radikálne zmenil jedálniček a detoxikoval som sa bez toho, aby som potreboval prijímať nejaké superpotraviny. A keďže môj názor môže byť týmito skúsenosťami značne skreslený rozhodol som sa, že sám na sebe vyskúšam cielený detox.

Vôbec nemám predstavu aké môžu byť účinky a sprievodné javy, takže som v tomto smere vlastne list nepopísaný. Signál pre to, aby som sa na to dal bol jeden článok na internete. Neviem kde presne to bolo, ale názov bol v štýle „Hľadám blogerky na spoluprácu a testovanie prírodného detoxikačného prostriedku“. No to by som nebol ja, kebyže som nereagoval a danej firme som napísal mail kde som do predmetu uviedol – A môže byť aj „bloger“. Dávam slovíčko bloger do úvodzoviek pretože sám sa za blogera nepovažujem. Som pisateľ, nadšenec a čokoľvek iné. Odpoveď bola veľmi rýchla. Keďže v predmete mailu mám uvedenú svoju adresu, dva dni nato mi prišiel balíček.

Balíčky mi často nechodia (teda skoro vôbec), takže som v prvom momente nemal predstavu čo mi to prišlo. O to viac ma to potešilo. Balíček obsahoval 1 sprievodný list s poďakovaním, že to chcem vyskúšať, shaker a konzervu s práškom. Na konzerve bolo jednoducho napísané, čo obsahuje, kto to vyrába, aké sú nutričné hodnoty a dávkovanie. Skvelé, milujem jednoduché návody. Žiadne siahodlhé litánie o tom čo to robí, ako to robí a prečo to robí. Proste každé telo sa prijímaním stravy toxikuje a asi ho treba detoxikovať.

Poďme sa pozrieť na zloženie na 90g balenie:

Zelený jačmeň – 27g

Mladá pšenica – 27g

Spirulina – 18g

Chlorella – 13,5g

Mätové lístky – 4,5g

Energetické hodnoty sú tiež veľmi zaujímavé a priaznivé pre telo (na 100g):

Tuky – 6g (z toho nasýtené MK 1,3g)

Sacharidy – 9,1g (z toho cukry – PRÍRODNÉ – 2,3g)

Vláknina – 23,3g

Bielkoviny – 38,5g

Obsahuje taktiež Vitamín A a kyselinu listovú.

 

Takže sa môžeme pustiť do detoxu. Odporúčaná denná dávka je 3 – 6g. Čo znamená, že pri 90g balení nám to vydrží na 30 resp. 15 dní podľa toho akú dávku si vyberiete. Ja som zvolil 3g keďže som doteraz také veci nerobil. Dávkovanie je jednoduché, lebo balenie našťastie obsahuje aj dávkovač. Čo je super, lebo ako sa poznám, tak by som to nie vždy presne odhadol :).

Dnes je to presne 4 deň čo detoxikujem a musím povedať, že sa to zatiaľ prejavilo na vzýšenej plynatosti :), takže si musím dávať veeeľký  pozor. Čo sa týka fyzickej aktivity v nej pokračujem a napr. včera sme zabehli 13km v kopcoch bez toho, aby som pociťoval nejakú únavu. Ešte by som povedal, že som mal chuť bežať ďalších 13km.

Takže toto je prvý článok z tejto kategórie. 1x do týždňa Vás budem informovať ako so svojou detoxikáciou pokračujem a tiež na tom asi urobím aj krátke video na Youtube.