Sezóna 2018 sa nám celkom priblížila a začína ničím iným ako zimnými závodmi. Preteky v zime majú jednu veľkú výhodu. Absentujú tam vodné prekážky. Teda spravidla. Naposledy vo Svite bolo krátke brodenie riekou, ale to nepokladám veľmi za vodnú prekážku, keďže som si namočil len členky.

Dostávam veľa otázok čo vlastne počas zimných pretekov na seba. V prvom rade si treba uvedomiť, že beh v zime sa oproti behu v tepleších časoch líši tým, že pri behu v zime naše telo vynakladá úsilie na to, aby si ohrialo vdychovaný studený vzduch a na to potrebuje určitú energiu. Preto je veľmi dôležité trénovať beh vonku. Behanie na páse vo fitku je super, ale telo na chladné preteky nepripravíte. ALE tento článok nie je o tréningovej príprave, ale o samotnom oblečení, čo si so sebou vlastne vziať.

Poďme pekne zvrchu. V prvom rade odporúčam, aby ste si vzali na hlavu čapicu. Cez hlavu nám z tela uniká značné teplo, takže odporúčam mať hlavu zakrytú. Nie každému to vyhovuje, ale verte tomu, že to oceníte. Čo sa týka obečenia na telo, v hornej časti som zvolil spodnú vrstvu termoprádla – používam značku Alpine Pro, naň som si dal vrstvu kompresného nátelníka a dres. Toto oblečenie som zvolil v počasí okolo nuly resp. do mínus 5 stupňov. Na Dolní Morave bolo predsa len chladnejšie, takže som mal ešte tenkú mikinu. Vrstvenie je veľmi dôležíté pretože keď sa človek spotí tak mu oblečenie odvádza pot cez vrchné vstvy a v prípade kvalitného termoprádla ostane na tele suchý, čo je podstatné. Čo sa týka rukavíc, opäť je to na vašej osobnej preferencii. Ja som počas pretekov dal rukavice dole v momente keď som sa dostal na prekážky kde mi boli rukavice na obtiaž a už som ich nenavliekol.

Ideme dole. Zásadne počas pretekov behám „na ostro“, čiže neobliekam si spodné prádlo. Spodná vrstva znova temoprádlo Aplipne Pro. Naň si obliekam už len kompresné kraťasy. Aktuálne preferujem značku Reebok s ktorou som veľmi spokojný. Čo sa týka obutia. Kompresné ponožky – jedna vrstva úplne stačí, keďže aj tak budete mať nohy morké od snehu a odporúčam outdoorovú obuv. Naposledy som používal Salomon a Adidas, ale nakoľko sú viac určené na tvrdý terén, tak najbližšie určite zvolím Reebok All Terrein, ktoré sú trošku mekšie a mne do takéhoto terénu vyhovujú viac.

Ak máte ďalšie otázky tak sem s nimi pod článok, alebo kľudne píšte na info@myspartanrace.sk

Krásne preteky prajem.