V prvom rade si povedzme, že tuky nie sú zlé. Tuky sú skvelé a v našom tele majú veľmi dôležitú funkciu. Tuky sa delia na nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny. Pre nás a naše telo sú zaujímavejšie tie nenasýtené. Tento článok, ale je o efektívnych zásadách ako páliť tuky, ktoré už v tele máme a meniť ich na tú správnu energiu pre naše telo.

1. Plán a cieľ

Vždy je dôležité mať stanovený presný plán, čo ideme robiť, kedy to budeme robiť a čo je naším cieľom.

2. Motivácia

Robíme to pre seba? Robíme to pre niekoho iného? Motivácia je dôležitá, pretože nás ženie ďalej.

3. Stres

Čím máme stresovejší život, tým viac zaťažujeme naše telo sekundárnymi vplyvmi, ktoré vnímame podvedome a naše vedomie to ani neregistruje. Preto je dôležité aby sme vykonávali aj rôzne druhy psychohygieny.

4. Makroživiny

Bielkoviny, Tuky a Sacharidy. Musíme vedieť presný pomer v akom ich prijímať. Ľudské telo je založené tak, že bielkoviny využíva ako stavebný materiál a tuky so sacharidmi ako zdroje energie.

5. Mikroživiny

Podporné látky, ktoré nám pomôžu cielene páliť tuky. Vitamíny, minerály a pod.

6. Hormóny

Naše telo pracuje s rôznymi druhmi hormónov. Vymenovať všetky a popísať ich vplyv je na samostatný článok. Pre začiatok nám stačí vedieť, že v každej situácii telo vyplavuje iný hormón a jeho vplyv na telo je zásadný. Poznáte napr. leptín a inzulín

7. Potraviny

Viete, že každá potravina pracuje s iným glykemickým indexom? A viete, že tento idex je len obyčajné číslo, pretože pri kombinácii stravy sa zásadne mení?

8. Strava ako celok

Viete, že aj správne rozloženou stravou, časom prijímania a tým čo presne prijímame môžeme páliť tuky?

9. Pohyb

Tu si myslím, nie je čo dodať, bez pohybu nebudeme vydávať energiu a bez vydávania energie nebudeme páliť tuky. Viete aký pohyb vykonávať efektívne?

10. Odpočinok

Dôležitá súčasť cvičenia. Naše telo pracuje aj dlho po tom, ako docvičí a je potrebné ho poriadne zregenerovať, aby bolo pripravené na ďalšiu záťaž.

Zaujímajú vás takéto články? Chceli by ste podrobne rozpísať týchto 10 zásad jednotlivo do samostatnej publikácie? Píšte dole do komentárov, čo Vás zaujíma najviac a postupne z toho pripravím komplexný dokument.

Ďakujem za čítanie.